Kronika z Podzimní Pecky 2019

Ahoj! V tomhle příspěvku vám poreferujeme o tom, jak jsme se měli na letošní podzimní Pecce.

Začátek akce byl, jak už je zvykem, na vlakovém nádraží v Rychnově. Sešli jsme se zde v hojném počtu 16 lidí s tím, že večer ještě dorazil Lukáš – autem. Na nádraží si všichni dali spacáky ke Štofovi do auta, rozloučili se s rodiči a vydali se na cestu vlakem. Já jsem vyrazil autem směr Nová Paka, kde jsem uskutečnil nákup potravin; cesta byla vcelku dobrá, nebýt drobného zabloudění 🙂 Teď to předám Lence, která poví něco o cestě vlakem.

Cestou vlakem se nic neobvyklého nepřihodilo. Jako vždy jsme si povídali, svačili, pozorovali, co se kolem nás děje… Co ale bylo super, tak v Nové Pace před náměstím je nový mini parčík s nerezovou klouzačkou a hlavně studna, ze které se dá napumpovat voda do koryta. V něm se dá voda zadržet a pak nazdvihnout stavidlo,  proud vody roztočí krásný mlýnek. Ač bylo deštivo, pohráli jsme si tu – a na autobusáku jsme si pak ještě zahráli Žabičky, hop.

Na Pecku jsme dorazili kolem půl sedmé, velcí pomohli s ubytováním a vařením česnečky k večeři, zatímco malí svačili a hráli si u stolu. Venku poprchává, ale zítra to má být podle předpovědi lepší, tak uvidíme. Vedoucí nám také ukázali část odměn, o které budeme tento víkend soutěžit – uzlovačky a plyšáci Angry birds. Zahráli jsme si Otázky a odpovědi a před spaním jsme si ještě zazpívali a šlo se na kutě. Nejdřív menší, s většími jsme ještě dole plánovali zítřejší lístečkovou rozcvičku, kterou sami připraví.

Druhý den ráno už samozřejmě začaly hry. Odstartovala to tradičně (první) lístečkovka – pro malé připravená, jak už jsme říkali, velkými dětmi, a těm zase připravili rozcvičku vedoucí – s podepsanými lístečky.

Nasnídali jsme se, vyčistili si zuby a vrhli jsme se také na nádobí a dřevo. Počasí už mělo být podle předpovědi pěkné, ale zatím se pořád nastřídačku točí déšť a sluníčko. Zároveň je ale hodně teplo a v lese neuvěřitelné množsví hub. Skupinky vyrážely do lesa a nosily plné kotlíky a kbelíky podhřibků, klouzků a babek. Měli jsme pak velkou práci s čištěním, takže jsme naše malé houbaře poučili, jak se houba čistí už v lese.

Před obědem jsme si stihli zahrát živé člověče, nezlob se, a Lenka s Terezkou mezitím uvařily k obědu klasické rizoto, na kterém jsme si moc pochutnali. Po obědě jsme si také vylezli na půdu, ne všichni však odpočívali, někdo hrál Bang a věnoval se dalším zábavám. A mnozí se opět vydali do lesa na houby. Rézinka našla hřib skoro větší, než je ona sama 🙂

Odpoledne jsme se věnovali výrobě dešťových holí a savování triček. To se nám celkem vydařilo – ze samolepek jsme vystříhli tvary, nápisy …, ty nalepili na tričko a venku posprejovali savem. No a dešťové hole se také vyvedly. Každý si tu svoji originálně vyzdobil za pomoci metalických samolepek. Svačina byla táborová – jogurt a rohlík.

Ještě než se setmělo, zahráli jsme si na 2 kola schovávanou (2 družstva). K večeři jsme měli chlupaté chleby. A také proběhla Mexická svatba.

Když se smráklo, starší děti připravili pro mladší stezku odvahy s poznáváním zvuků. Velcí spolu s vedoucími je vyluzovali poschováváni podél trasy ke skruži. Asi největším oříškem se stal zvuk biče ze Šimonovy aplikace na telefonu.

Po absolvování stezky šla většina malých a vedoucích dovnitř zpívat, velcí byli venku a ve tmě blbli. Mezi jiným někdo dvakrát šlápnul do lavoru s vodou a třikrát se rozmázl na louce, ale byla to dobrá zábava.

Když jsme se všichni sešli vevnitř, ještě jsme si zahráli deku a pak už byl čas, aby šli malí spát. Vedoucí si pak ještě s velkými zahráli Hamounka (původní “es-é-ix” s tabulkou čokolády) a Vašíčka s čárkou.

Ráno proběhla druhá lístečková rozcvička. Po té jsme se nasnídali, vyčistili si zuby a postupně si začali balit. Uklízeli, myli nádobí, chystali dřevo, svačiny…

Ještě zbylo trochu času na ponorky, ale tato hra se moc nepovedla, protože docházelo k mnoha kolizím. Velcí si pak s několika vedoucími nakonec ještě zahráli jedno kolo trojnožky, při kterém naštěstí moc kolizí nebylo, asi si to vybraly ponorky, takže nikdo ani pořádně nezakopl. Ne že by však zejména ti tělesně lehčí nelítali vzduchem 🙂

A pak už nastal čas na nástup, předání diplomků a cen a ukončení akce. Malí se až teď dověděli překvapení, že plyšáků i dalších cen je asi tak 5x víc, než vedoucí původně odhalili. Zaznělo 3x hurá, no a už jsme se vydali na cestu do Bělé na autobus a pak už vlakem domů. Bylo krásně a teplo a když jsme si ve vlaku zuli boty, tak jsme ucítili, že je dobře, že na nás doma čeká sprcha či vana 🙂

Tady se mrkněte na fotky 🙂

Zapsali Štof a Lenka

Záložka pro permanentní odkaz.

Jedna reakce na Kronika z Podzimní Pecky 2019

  1. Štof říká:

    Omlouvám se všem odběratelům, kterým do mailu dorazil nefunkční odkaz na kroniku. Mou vinou byl příspěvek ponejprv publikován dříve, než byl ve skutečnosti dokončen.

    A děkuji Lence, že se do tohoto příspěvku pustila se mnou. Krásně jsme si vzájemně doplnili informace 🙂 Příjemné počtení!

Napsat komentář