Kronika z Podzimní Pecky 2022

Ahoj, v tomhle příspěvku vám povíme o tom, jak jsme se měli na letošní podzimní Pecce, na které jsme byli od pátku 30. září do nedělě 2. října.

Pátek
Je už tradicí, že poslední zářijový víkend vyjedeme s Dráčaty na podzimní Pecku. A stalo se i tradicí, že na víkendové Pecce vždycky podnikneme něco předem domluveného. Tentokrát to bylo batikování triček a výroba párku v rohlíku.

Na nádraží v Rychnově se sešlo 8 dětí a 4 vedoucí. Anitka, Hugo, Ruda, Tom, Rézi, Terka, Maruška a její kamarádka Nella. Matěj s Áďou vezli věci autem, vlakem pak jeli Štof a Lenka.

Cesta proběhla vcelku klidně. Vlak z Rychnova byl sice poměrně plný, ale po pár stanicích si nakonec sedli úplně všichni. Maruška se dala do řeči se spolucestující na vedlejším sedadle, a zakrátko se s ní bavili úplně všehny děti, a Hugovi nešlo do hlavy, jak je možné, že jí je teprve 16 a už má dítě.

V Nové Pace jsme si stihli i koupit nějakou dobrotu, a autobusem jsme dojeli až do Bělé, odkud je to do tábora, co by kamenem dohodil.

V táboře už na nás čekali Matěj a Adélka, kteří nachystali matrace. Protože je nás tentokrát míň, než na většině víkendovek, máme na půdě spoustu místa. Nachystali jsme si ležení, šli se dolů najíst a napít a pomoc se zatápěním, nošením vody, škrábáním brambor a loupáním česneku. K večeři bude tradiční česneková polévka.

Každý jsme si vylosovali jméno někoho z přítomných a máme se stát pro tenhle víkend jeho tajným dobrým patronem a pobyt mu nějak zpříjemnit. V neděli odkryjeme karty.

Mezitím jsme si zahráli plácanou, pak deku a pak nás Lenka naučila hru – Uhodni písničku. Hrají proti sobě dvě družstva, jedni se ptají, druzí odpovídají a do odpovědi musí schovat slovo z písničky. Vždy to, které je v pořadí i v písničce. Takže je jasné, že to není nic jednoduchého.

Po té už jsme si pochutnali na česnečce s chlebem, u toho pili čaj a povídali si o zítřku. Po obědě budeme batikovat trička (bílá s dinosaurem vel. 140). Štof se z legrace zeptal, jestli má Lenka trička i pro ně; ta podle očekávání řekla, že ne, že jen ta dětská, ale Matěj chtěl dokázat, že se do něj v pohodě vejde, a tak se přidal i Štof. Sice je z nich pak museli ostatní vytáhnout, ale aspoň to byla legrace.

A už je tu noc a jdeme spát. Vedoucí nám na dobrou noc zazpívali a zítra ráno se těšíme na podpisový plakát a lístečkovou rozcvičku.

Sobota
A je tu ráno a lístečková rozcvička. Hned po ní snídaně – záviny s náplní (tvaroh, mák, ořech) a čaj. Po snídani čištění zubů a úklid. A pak práce – umýt nádobí, nařezat a naštípat dříví, nanosit šišky, dojet na nákup. Práci jsme si rozdělili.

Na louce pod hřištěm se objevil červený balonek se vzkazem. Nikdo nevěděl, o co jde a tak jsme ho přinesli do kuchyně. Vzkaz byl v němčině. Balonky vypustili na svatbě až ve Švýarsku (!) s přáním novomanželům a prosbou o navrácení vzkazu na udanou adresu. Domluvili jsme se, že se všichni podepíšeme a vzkaz i s fotkou místa nálezu pošleme.

Před obědem jsme chtěli volnou zábavu – hráli jsme karty. Někdo šel na houby do lesa, někdo chtěl zkusit štípat velké špalky.

Pak jsme měli oběd – rizoto – a po té odpočinek. No, a už jsme se těšili na batikování. Kromě triček to byly také povlaky na polštářky. Rozjeli jsme barvířskou dílnu. A začalo pršet. Když jsme šli trička máchat ke Skoťákům, plavala tam ondatra. Teda měli jsme různé návrhy od nutrie k Vydrískovi a Nellča se jí fakt dost bála.

A protože se nám batikování zalíbilo, mohli jsme si obarvit ještě další tričko. Když jsme byli zpátky, přišla na návštěvu ke kuchyni liška.

Pak jsme baštili ke sváče párek v rohlíku. Matěj každému naservíroval, jak to má rád – s kečupem či hořčicí. Dolování otvoru pro párek tak, aby se při tom rohlík neroztrhnul, se ukázalo jako ne úplně triviální práce, ale Matěj s Áďou si s tím bravurně poradili.

Další výzvou za podpis bylo vyrobit v lese domeček pro houbového skřítka. Dvojice se rozutekli po okolí a ani déšť jim nevadil. Jenže pak přišel megaslejvák, a ten práci přerušil. Posléze bylo potřeba opravit škody způsobené povodní.

Společně jsme se vypravili na obhlídku našich staveb. Terka s Rézi postavili přírodní sportovní areál, kde dokonce chovaly kuřátka v ohradě. Hugo s Tomem zase adrenalinový resort s cestami do budoucnosti. Maruška s Anitkou zbudovaly víkendovou relaxační chatu a Nelly s Rudou svatební apartmá s výhledem na louku. Všechna díla byla povedená, o konečném pořadí rozhodli vedoucí.

A protože pršení stále neustávalo, kuchyň se proměnila ve velkou sušárnu. Nejenže všude visela mokrá obarvená trička, ale také sušily se boty a promoklé oblečení. Až se z toho dělala mlha na oknech.

Další část programu byla výroba dráčatovského Dobble. Štofův program vygeneroval  konečnou projektivní rovinu řádu 5, ze které vznikne Dobble-hra o 31 symbolech na 31 kartičkách. Čísla kartiček a k nim symbolů s Rézi přepsali na mapovací papír, kam každý zanesl své symboly, které bude na kartičky malovat. A pak jsme se na to vrhli.

Vedoucí dost překvapilo, jak skvěle se děti zkoordinovaly, předávaly si kartičky a každý měl pořád co malovat, přestože si každý musel podle mapovacího papíru hlídat, na jakou kartičku má co namalovat. Opravy byly nutné jen asi 4, a to ještě navíc vinou Štofova škrabopisu.

K večeři byly chlupaté chleby a čaj. Po večeři jsme si zahráli několik her, opět hádání písniček, pak také elektřinu a hudební kvíz, který měli vedoucí připravený z úplně jiného tábora. Jednalo se o znělky z nejrůznějších filmů, seriálů, večerníčků, a byla to opravdu všehochuť. Nechyběly Hvězdné války, O zvířátkách pana Krbce, Sama doma, Máša a Medvěd či Wifina.

Na závěr jsme si zahráli dvě kola čaroděje. V prvním kole byla čarodějem Áďa, takže jsme se ani moc nebáli. Ve druhém pak Lenka, a to už bylo horší 😀 Atmosféru dokreslila hudba ze hry NiBiRu. Pak už bylo půl jedenácté, takže se šlo rychle na kutě. Zítra nás čeká balení a cesta domů. Dobrou noc.

Neděle
Počasí se skoro umoudřilo, a po lístečkové rozcvičce přestalo pršet. Ke snídani jsme měli čokoládové kuličky s mlékem. Po snídani následovala ranní hygiena, a pak už balení, úklid a umytí hory nádobí, která nám vyrostla za včerejšek.

Zahráli jsme si poslední podpisovou hru – Šestý smysl. Můžete si také vyzkoušet, jak byste si vedli, za zápiskem je hra rozepsána. A odkryli jsme tajné patrony. Většina toho svého nepoznala, ale každý pro toho druhého něco pěkného udělal. Jeden jediný účastník to prý poznal, ale kronikáři si za boha nemohou vzpomenout, o koho šlo.

Na závěrečném nástupu byly vyhlášeny vítězky – 6 podpisů měly shodně Terka s Maruškou. Takže se snad o plakát nepoperou. Ale ani ostatní nepřišli zkrátka. Diplomy s lišákem, lipa, lízátka, Lidl Stikeezák a sběratelská placka od Štofa.

Nicméně, odvážíme si hlavně spoustu zážitků a hezkých vzpomínek. Teď už jen dát svačinu do batohu a hurá na cestu lesem do Paky. Stihli jsme i rychlou návštěvu cukrárny, a pak nás vlak odvezl domů. Z vedoucích tentokrát jeli vlakem Matěj s Áďou, o dokončení úklidu základny a odvoz batohů do Rychnova autem se postarali Lenka se Štofem.

Tady se mrkněte na fotky 🙂

Zapsali Lenka & Štof


Bonus – z nedělní hry šestý smysl
Ve hře šestý smysl se řekne 10 otázek, na které neexistuje jedna správná odpověď. Úkolem je vždy napsat takovou odpověď, o které věřím, že ji napíšou i všichni ostatní. Při závěrečném bodování dostanete za každou otázku tolik bodů, kolik lidí napsalo stejnou odpověď, jako vy.

Tady jsou naše zadání z neděle:

  1. Napište vyučovací předmět ze školy
  2. Napište den v týdnu
  3. Napište domácího mazlíčka (druh zvířete)
  4. Napište jednu z možností: Čokoláda, Lízátko, Bonbon, Dortík
  5. Napište sport
  6. Napište jídlo
  7. Napište konkrétní památku (název)
  8. Napište barvu
  9. Napište místnost v domově
  10. Napište jednu z možností: Cola, Fanta, Sprite
Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář