Novinky na webu 2023

Ahojte. Rád bych se tu krátce rozepsal o tomto webu a představil pár novinek.

Web máme v provozu už 6 let. Byl to fajn přechod od papírových pozvánek na akce a schůzky. Vzniklo ale i místo, kam můžeme nahrávat fotky a psát kroniky. Vím, že se to tak docela nedaří, ale dali jsme si s Lenkou předsevzetí se tomu letos hodně věnovat. Pokud by se vám kdykoli chtělo udělat ze schůzky nebo z výletu zápisek, moc to uvítáme. Jak to můžete udělat vám povíme individuálně.

Jedna z věcí, která mě dost trápí, je rychlost webu. Za dobu, co existuje, byl rozšířen o mnoho funkcionalit, které nám zprostředkovávají nejrůznější pluginy pro systém WordPress, na kterém web běží. Vybírat, zprovozňovat a koordinovat tyto pluginy není vždycky úplně snadný úkol, ovšem je to i tak výrazně snadnější, než si řešení programovat po svém; nikdy jsem nic pro web nepsal, a pro wordpress už vůbec ne. Což mě vrací k malé rychlosti webu; můžou za to i některé pluginy, které ho zpomalují. Za uplynulý víkend jsem dělal aktualizace mnoha z nich; přineslo to některé vzhledové změny (viz třeba kalendář).

Aktualizace jsou jen jeden z problémů, které je potřeba při správě webu řešit. Každý plugin, který přináší na web určité komponenty, může způsobit, že části webu nebudou vypadat konzistentně. Řeším to pomocí “ad hoc” stylů dopsaných do nastavení WordPressu. Stránka tak načítá poměrně dost stylů. Dále se pluginy občas mohou o něco poprat nebo něco rozbít.

Problém je i výběr pluginů. Buďto se dá něco řešit nějakým malým, jednoduchým pluginem, který někdo jednou napsal, a je zdarma. Takový se ale často nedá nastavit úplně přesně tak, jak by to bylo nejlepší, a navíc často nedostává aktualizace, takže se časem rozbije. Nebo je možné použít neplacenou verzi nějakého komerčního pluginu, který cílí na velké weby. Takové jsou často intuitivní, snadno použitelné, dobře přizpůsobitelné a dostávají aktualizace, na druhou stranu jsou ale často těžkotonážní a častokrát mohou přinášet úplně zbytečnou funkcionalitu, kterou k ničemu nevyužijeme.

Takže jsem během víkendu také revidoval, jaké funkce na webu vlastně jsou a jak je dopodud řeším. Vyměnil jsem několik pluginů, několik jsem jich vyházel a několik věcí zjednodušil. Poznáte to třeba na úvodní stránce; výpis nejnovějších příspěvků se proměnil, a hlavně má nyní stránkování – dole se dá kliknout a přejde se na další publikované příspěvky.

No a v neposlední řadě byl web přesunut na server s novější verzí PHP a databáze na nový db server s novější verzí MySQL. To vše by mělo také přispět ke zvýšení rychlosti načítání webu.

Dále, je možné, že jste v minulosti měli problém, že vás prohlížeč odmítal na web vzít, protože používal “nezabezpečené připojení”. To je sice pravda, ale potenciální “nebezpečí” nastává jen v momentě, kdy například zadáváte nějaké heslo. Rozhodně to není žádná bezpečnostní hrozba pro vaše zařízení, a jako člověka z oboru mě trápí, že to ty prohlížeče formulují takto nešťastně a že je tak těžké je přimět, aby vás na “nezabezpečený web” vzaly.

To už ale také neplatí, zjistil jsem totiž, že nám webhosting umí poskytnout potřebný SSL certifikát zdarma, takže Dráčata už běží na https. Poznáte to i podle ikonky zámečku vedle adresy v adresním řádku (tedy, pokud používáte nějaký konvenční webový prohlížeč). Pokud máte někde uloženou stránku v oblíbených, můžete si v adrese změnit http na https, ačkoliv by vás to mělo automaticky přesměrovat správně.

Poslední novinkou je seznam novinek, který se nachází na postranním panelu pod kalendáříkem. Ten tam je už dlouho, nově je ale možné kliknout na Nadpis novinky, a otevře se vám stránka, kde jsou všechny novinky, jak byly publikovány, a nejen nejnovější tři.

Mimochodem, na hlavní stránce kalendáře už se v postranním panelu nezobrazí malý kalendářík. To vypadalo obzvlášť hloupě na mobilech, kde byly defacto dva kalendáříky pod sebou, protože postranní panel se na mobilu zobrazuje pod hlavním obsahem. Podobně, na zmiňované stránce se všemi novinkami se v postranním boxíku nebudou zobrazovat tři nejnovější. Podobných úprav pro zlepšení vzhledu webu bylo přidáno vícero, ale nebudu se o každé rozepisovat; už tak je to dost dlouhé.

Pokud byste měli nějaký nápad, jak web dále vylepšit, co sem dodělat apod., neváhejte mi to, prosím, sdělit.

Štof

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář